Моніторинг судового процесу Шершака  М.І. (судове засідання від 18.09.2024)

18 вересня 2024 року у Вищому антикорупційному суді відбулося засідання у справі №991/1388/20 відносно судді Зарічного районного суду міста Сум Шершака Миколи Івановича, якого обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення за ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди службовою особою). На засіданні був присутній обвинувачений (у режимі відеоконференції), захисники, прокурор та судді: Дубас В.М., Ткаченко О.В. […]

25. 09. 2024

18 вересня 2024 року у Вищому антикорупційному суді відбулося засідання у справі №991/1388/20 відносно судді Зарічного районного суду міста Сум Шершака Миколи Івановича, якого обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення за ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди службовою особою). На засіданні був присутній обвинувачений (у режимі відеоконференції), захисники, прокурор та судді: Дубас В.М., Ткаченко О.В. і Танасевич О.В.

Дане засідання фактично завершило стадію судових дебатів та кримінального провадження в цілому. Фактично весь час судового засідання був наданий одному з адвокатів Шершака М.І. для обґрунтування позиції сторони захисту. У своєму виступі адвокат зазначила, що в кримінальному провадженні, на думку сторони захисту, є численні сумніви та неточності стосовно доведення вини обвинуваченого, а досудове розслідування було проведено некоректно. Зокрема вона звернула увагу на наступні обставини:

У випадках, коли держави вважають за необхідне вдаватися до таких заходів, як обшуки житлових приміщень, ЄСПЛ також досліджує наявність ефективних гарантій проти зловживань або свавілля, передбачених національним законодавством, і перевіряє, як ці гарантії діяли в конкретній справі, що розглядається (Bagiyeva V. Ukraine, п. 50). Втручання в право на повагу до приватного і сімейного життя має ґрунтуватися на законі, який гарантує належні гарантії проти свавілля. Повинні існувати гарантії того, що дискреційні повноваження, залишені виконавчій владі, здійснюються відповідно до закону і без будь-яких зловживань владою (Wałęsa V. Poland, п.286). Враховуючи вищевказане, експерти моніторингової місії IAC ISHR не можуть вважати сумніви сторони захисту у дотриманні прав Шершака М.І. під час обшуку об’єктивно необґрунтованими.

За результатами розгляду, суд ухвалив у нарадчій кімнаті вирок, згідно з яким Шершака М.І. було визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення за ч.3 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди службовою особою) та призначено основне покарання в виді 7 років позбавлення волі та додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах судової влади на строк 3 роки та конфіскації всього належного йому на праві власності майна.

Аналізуючи вирок, моніторингова місія IAC ISHR вважає за потрібне звернути увагу на декілька моментів:

В одному з абзаців суд зазначає наступне:

«Також згідно з пунктами 1-2 частини 7 статті 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суддя зобовʼязаний: справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Вищеописані свідомі правові порушення Шершаком М. І. свідчать про його правовий нігілізм – тобто деформаційний стан правосвідомості особи, який характеризується усвідомленим ігноруванням вимог закону, цінності права, зневажливим ставленням до правових принципів і традицій, та пробуденне сприйняття корупції як норми поведінки».

У даному випадку, експерти моніторингової місії IAC ISHR зауважують, що обов’язок дотримання суддівської етики, високих стандартів поведінки судді у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, покладається на всіх суддів без виключення. Спостерігачі  IAC ISHR в одному з засідань у цій справі 11 вересня 2024 року зафіксували поведінку головуючого судді Дубаса В.М., яку важко охарактеризувати як таку, що відповідає правилам суддівської етики та загалом високим стандартам поведінки. На думку спостерігачів IAC ISHR, головуючий здійснював тиск на адвоката та відверто демонстрував своє незадоволення бажанням адвоката заявити йому відвід:

«Як зазначають спостерігачі IAC ISHR, суд спробував проігнорувати бажання захисника заявити відвід, зазначивши, що текст відводу не відрізняється від попередніх, відсутні вагомі підстави і вбачаючи зловживання захисником своїми процесуальними правами. Під час виступу адвокату доводилось виправдовуватись і пришвидшуватись, оскільки головуючий суддя неодноразово перебивав адвоката та зазначав, що такі підстави вже зазначались у попередніх відводах. Необхідно зазначити, що за словами адвоката, це був лише другий її відвід судді у даній справі».

….

«Після закінчення часу, відведеного для проведення судового засідання, головуючий суддя уточнив тривалість виступів в дебатах кожного з адвокатів і запропонував узгодити дати та час наступних слухань на 12 і 13 вересня. Водночас захисники та обвинувачений звернули увагу суду на систематичне призначення засідань майже щодня, що суттєво ускладнює підготовку сторони захисту, обмежує їх участь в інших судових процесах та призводить до перевантаження, оскільки готуватись адвокати змушені у позаробочий час. Незважаючи на ці зауваження, колегія суддів прийняла рішення призначити засідання на зазначені дати, додатково уточнивши у прокурора про можливість його або його колег бути присутніми. Після отримання ствердної відповіді судді зауважили дослівно: «адвокати, маєте бути», «стороні захисту треба повчитися у обвинувачення». 

Питання неупередженості та безсторонності суду можуть оцінюватися ЄСПЛ з точки зору об’єктивного спостерігача. При цьому важливо враховувати дотримання судом етичних стандартів і рівного ставлення до сторін процесу. Враховуючи зафіксовані спостерігачами IAC ISHR факти щодо поведінки головуючого судді Дубаса В.М. виникають питання щодо можливого відхилення від цих принципів, а також щодо наявності ознак правового нігілізму, про що дана колегія під головуванням Дубаса В.М. згадує у вироку.

Зважаючи на вищеописане, вважаємо за доречне звернути увагу на ще один абзац із вироку:

«Суд вважає необхідним зазначити, що сторона захисту найрізноманітнішими способами відверто затягувала судовий розгляд у цьому кримінальному провадженні шляхом тотального систематичного зловживання процесуальними правами, зокрема  шляхом заявлення 19 необґрунтованих відводів з надуманих підстав, неодноразовим поданням однотипних необґрунтованих клопотань, поданням практично щодо кожного дослідженого документу сторони обвинувачення (незалежно від їх значення для встановлення обставин справи) багатосторінкових письмових заперечень, правових позицій та клопотань, із наполяганням на їх зачитуванні упродовж тривалого часу в судових засіданнях з численними дослівними цитатами норм КПК та судової практики, тривалих усних висловлювань позицій щодо кожного доказу кожним з учасників сторони захисту, наполяганні на дослідженні геть усіх відеозаписів процесуальних дій, здійснених під час досудового розслідування, із розлогим коментуванням такого, численних неприбуттів захисників з неповажних причин (на що суд реагував шляхом звернення до органів адвокатського самоврядування, проте виявилось недієвим) тощо, що призвело до тривалого судового процесу, обумовленого, окрім іншого, запровадженням у березні 2020 року карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, початком у лютому 2022 року повномасштабної агресії росії проти України, що зокрема призводить до повсякчасного оголошення повітряних тривог».

Експерти моніторингової місії IAC ISHR зазначають, що суд не пояснив, як пов’язує право захисту на подання відводів, клопотань та заперечень, а також дослідження всіх відеозаписів із затягуванням процесу, а не з реалізацією права на захист. 

У цьому контексті варто звернути увагу на позицію ЄСПЛ. Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції, принцип змагальності вимагає, щоб і обвинувачення, і захист мали можливість ознайомитися з доказами іншої сторони та прокоментувати їх. Пункт 3 (b) статті 6 гарантує обвинуваченому «достатній час та можливості для підготовки свого захисту», а отже, передбачає, що основна діяльність захисту може охоплювати все, що є «необхідним» для підготовки до судового процесу. Обвинувачений повинен мати можливість організувати свій захист належним чином і без обмежень щодо можливості представити всі відповідні аргументи захисту перед судом і таким чином вплинути на результат провадження. Можливості, якими повинен користуватися кожен, кого обвинувачують у кримінальному правопорушенні, включають можливість ознайомитися з результатами розслідування, проведеного протягом всього провадження, з метою підготовки свого захисту. Обвинуваченому має бути надано необмежений доступ до справи. Питання про достатність часу та можливостей, наданих обвинуваченому, має оцінюватися з урахуванням обставин кожної конкретної справи. Право на змагальність судового процесу, окрім можливості ознайомитися з поданими спостереженнями та доказами іншої сторони, також передбачає, що обвинувачення зобов’язане передати захисту всі докази, які є в їхньому розпорядженні, як на користь, так і проти обвинуваченого. (Rook V. Germany п.56-58).

Занепокоєність викликає те, що суд, розглядаючи законні права захисту як спробу затягування процесу, міг не дотриматися принципів справедливості та неупередженості. Окрім того, зафіксовані факти некоректної поведінки судді та явна прихильність до сторони обвинувачення ставлять під питання неупередженість суду. ЄСПЛ зазначає, що неупередженість визначається як суб’єктивними, так і об’єктивними критеріями. Суб’єктивний критерій передбачає відсутність особистих упереджень у судді, тоді як об’єктивний аналіз зосереджений на тому, чи суд і його склад забезпечують гарантії для виключення будь-яких сумнівів щодо неупередженості (Sacharuk v. Lithuania, п.101).

Враховуючи все вищезазначене, важко стверджувати, що суд зробив усе можливе, аби не виникло сумнівів у його неупередженості.

Підсумовуючи, експерти моніторингової місії IAC ISHR вбачають в цій справі обставини, які можуть бути розцінені ЄСПЛ як порушення права на захист (ст.6 п.3 ЄКПЛ), рівності сторін судового процесу та змагальності (ст.6 п.1 ЄКПЛ), безсторонності суду (ст.6 п.1 ЄКПЛ) та загалом справедливості судового процесу (ст.6 п.1 ЄКПЛ).

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
letter

Дякуємо. Ваша заявка надіслана!

Очікуйте інформацію найближчим часом

На головну