12. 02. 2025
У 2024 році IAC ISHR відновив проведення моніторингу дотримання права на справедливий суд в Україні.
Незважаючи на складнощі, викликані повномасштабними воєнними діями, IAC ISHR прийняв рішення відновити роботу у судовій сфері. У заходах, пов’язаних із проведенням моніторингу (моніторинг судових засідань, зустрічі зі студентами в університетах, проведення студентської практики) брали активну участь не лише дипломовані юристи, а й студенти юридичних ВНЗ та факультетів.
Моніторинг як напрям правозахисної діяльності сприяє підвищенню прозорості процесу судочинства і є засобом підтримки права на відкритий судовий розгляд. За час моніторингу ми неодноразово переконувалися, що присутність спостерігачів підштовхує суди до вдосконалення дотримання гарантій справедливого судового розгляду та формування довіри досудочинства. Моніторинг судових процесів, який здійснюється у вигляді довгострокової програми, стає унікальним інструментом діагностики роботи ключових компонентів системи правосуддя. Це є особливо актуальним у період проведення чергової судової реформи в Україні. Крім того, на думку експертів ОБСЄ, програми моніторингу судових процесів є також ефективним механізмом навчання та залучення юристів та організацій до процесу реформування систем правосуддя.
Як і в попередні роки, основною формою моніторингу IAC ISHR залишається відвідування спостерігачами судових засідань (сумарний час судових засідань, по яких були підготовлені звіти у 2024 році, перевищує 130 годин) та публікація звітів за результатами. Необхідно зазначити, що у зв’язку з воєнними діями частина спостережень здійснювалася з використанням офіційних трансляцій судових засідань. У своїй роботі експерти IAC ISHR активно взаємодіяли з представниками адвокатури, прокуратури та суду, обмінювалися інформацією під час робочих зустрічей та відвідування судових слухань, а також домовлялися із судами про проведення відеотрансляцій судових засідань конкретних кримінальних справ. Під час підготовки своїх матеріалів ми намагаємось спиратися на офіційні документи (рішення судів, клопотання сторін тощо), надані нам сторонами процесу, та офіційні відео- трансляції судових засідань. Важливою частиною цієї діяльності є спілкування з підсудними та їх родичами. Матеріали моніторингу регулярно публікуються на інтернет ресурсах IAC ISHR, розповсюджуються серед політиків та громадських діячів країн ЄС, українських, європейських та американських адвокатів, правозахисників та інших зацікавлених осіб.
У річній доповіді ми знову спробуємо виділити основні негативні тенденції у сфері порушення прав людини, виявлені в процесі моніторингу, та кваліфікувати їх, спираючись на джерела міжнародного права прав людини, насамперед Європейську конвенцію та практику ЄСПЛ, а також проаналізувати зібрану в ході моніторингу статистичну інформацію.
Традиційно, доповідь складається з трьох частин: перша частина — розгляд негативних тенденцій, виявлених у сфері судочинства, друга частина — аналіз зібраних статистичних даних та третя частина — звіти з моніторингу судових засідань, що стали джерелом підготовки самої доповіді.
-
ЗВІТ 2024 (Укр.)
Завантажити